SON DAKİKA: MEB LGS 2024 sınav sonuçlarını açıkladı (LGS sonuç sorgulama ekranı) 

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavına 2 Haziran’da giren binlerce aday sayısal ve sözel oturumlarında sorulara yanıt verdi. Liseyi fen lisesi, anadolu lisesi, sosyal bilimler lisesi gibi başarı düzeyi yüksek okullarda okumak isteyen öğrenciler LGS sınav sonuçlarına kilitlendi.

Adaylar LGS sınavında aldıkları puana göre tercih yapacaklar. Bu nedenle “Milli Eğitim Bakanlığı LGS sınav sonuçlarını ne zaman açıklayacak”, “LGS sınav sonuçlarına nereden, nasıl bakılıyor” gibi sorular başta Google olmak üzere arama motorlarında öne çıktı.

LGS SONUÇLARI NEDEN SORGULANIR?

MEB LGS sınav sonuçlarını açıkladı. MEB’in son dakika açıklamasıyla duyurduğu sonuçlara https://sonuc.meb.gov.tr sitesinden erişilebiliyor. Adaylar MEB’in yukarıdaki linki üzerinden TC Kimlik No, doğum tarihi bilgisi ve ekranda görülecek güvenlik kodunu girerek LGS sınav sonuçlarını öğrenebilir.

MEB’in sonuçları açıklamasıyla birlikte erişime açılan sorgulama ekranına giriş yapan adaylar, Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil testlerinden yaptıkları doğru ve yanlış sayılarını görebilecek.

Adaylar, MEB sitesi üzerinden açılan sonuç ekranında, yaptıkları doğru ve yanlış sayıları üzerinden belirli katsayılar ile hesaplanacak, puanlarına ulaşabilecek. LGS sınavına giren adaylar 100 – 500 puan arasında değerlendirilen sonuçlar üzerinden lise tercihlerini yapacak.

LGS KLAVUZU NE ZAMAN YAYINLANACAK?

LGS sınav sonuçları açıklandıktan sonra sınav sürecinde tercih aşamasına geçilecek. MEB LGS sınav sonuçlarıyla aynı gün yerleştirme sürecine ilişkin Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nu yayınlayacak.

Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nda adayların puanlarına göre tercih edebilecekleri fen lisesi, anadolu lisesi, sosyal bilimler lisesi, Anadolu imam hatip lisesi, mesleki ve teknik anadolu liselerinin kontenjanlarını görebilecek.

Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nda LGS tercih takvimi de yer alırken, adaylar tercihlerini e-okul.meb.gov.tr adresi üzerinden yapacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir